Három hét után ismét hazalátogattam Debrecenbe, sajnos ahhoz későn, hogy láthassam a harkályfiókákat - pár napja repültek ki, korábban viszont gyakran dugták ki a fejüket a lyukon, az elmondások alapján. Mostmár üresen áll az odú:
A rozsdafarkú azonban még ki sem keltette a fiókáit, egész nap a fészkén ül, és kifelé kukucskál:
Vártam, hogy mikor repül el róla egy kis időre, hogy beleleshessek a fészekbe (elzavarni nyilván nem akartam). Ez a pillanat vasárnap este jött el, ekkor villámgyorsan felpattantam a létrára, belefotóztam az odúba, és már ott sem voltam. A madár úgy negyedóra múlva tért vissza. Ez található jelenleg az odúban:
A házi rozsdafarkú 6-8 nap alatt készül el a fészkével, a fiókák - időjárástól függően - 12-17 nap alatt kelnek ki a tojásból, és kb. kéthetes korukban repülnek ki a fészekből (forrás: Schmidt Egon: Madárlexikon). Ezek alapján - gondolom én - a napokban várható a fiókák kikelése, mivel három hete már volt valami fészekféle a dobozban. Sajnos erről le fogok maradni, mert vissza kell mennem Budapestre.
Egy fekete rigó pár pedig a ház mögötti falat behálózó, sűrű borostyánt választotta lakhelyéül, de a fészket csak akkor lehetne közelebbről megvizsgálni, ha teljesen széttúrnánk a növényzetet, úgyhogy a fiókák státuszáról nem áll rendelkezésre információ. Korábban azonban tojáshéj-darabokat találtunk a fészek feltételezett helye alatt, esténként pedig a rigószülők felháborodva kiabálnak, ha esetleg kint merészelünk tartózkodni a ház mögött.
A búbos banka is itt repked a ház felett (bezzeg a neki kitett odúba nem hajlandó beköltözni), a közelben pedig fülemüle énekel valahol. További gyakori fajok: verebek, zöldike, erdei pinty, balkáni gerle, tengelic, seregély, néhány füstifecske.
Budapesten a társasház belső udvarában újra költenek a dolmányos varjak (legalábbis gyakran repkednek a csőrükben faágakkal), illetve egy örvös galamb pár is fészket rakott a fenyőfára.