2011.04.23. 18:49| Szerző: csíkosfejű nádiposzáta

 Múlt hét szombaton kiraktunk öt darab faodút (két db B-, 2 db C- és egy D-típusú) és egy fonott fészkelőkast Debrecenben a mi, illetve Nagymamám kertjébe, aki velünk szemben lakik. Tudom, hogy eléggé elkéstünk a kihelyezéssel, de később szállították ki az odúkat, mint ahogy vártam, és egy hónapja, amikor itthon voltam, még nem érkeztek meg. Azért remélem, hogy még idén beköltözik valaki legalább az egyikbe, mondjuk egy másod- vagy egy elkésett költés erejére.

(a teljes bejegyzés elolvasásához a bejegyzés címére lehet kattintani, mint a többi poszt esetében is - csak nem akarja azt a nyomorult 'tovább' gombot kiírni.)

A két B-típusú odú nem a klasszikus deszkákból összeszegelt változat, hanem egy-egy fatörzsből van kifűrészelve, és "macskabiztos" - személyes tapasztalat alapján tűhegyes - fatüskékkel van ellátva. Az egyiket a kertünkben álló szomorúfűz törzséhez rögzítettük kb. 4-5 méter magasan, nagyon klassz látványt nyújt az utcáról, teljesen természetesnek hat.

 A másikat Nagymamámék veteményeskertjébe lógattuk ki a diófára kb. 3 méter magasan, mindkettő röpnyílása kelet felé néz, így remélhetőleg nem fog nagyon odatűzni a nap délutánonként. Ezt az odútípust a szakirodalom szerint a cinkefélék, csuszkák, légykapók, verebek és a nyaktekercs szeretik, szerintem veréb és széncinke beköltözésére van sansz. Mindkét helyen, de főleg a nagy fűzfán elég nagy a forgalom mindkét faj részéről.

  A fonott fészkelőkas nagyon aranyosan néz ki, ez volt a legkisebb, legkönnyebb és legolcsóbb, viszont szerintem egy nyárnál többet nem nagyon fog kibírni. Sűrű bokrokba ajánlották a kihelyezését, ezért beraktuk a kertünk sarkában lévő orgonabokorba a talajtól úgy másfél méternyire. Elég jól rögzítettük madzagokkal és néhány tüskés ággal is körbevettem, hogy a macskáknak ne legyen annyira könnyű dolguk, valamint kiraktam a bokor elé egy itatótálat, hátha így könnyebben megtalálják a madarak - így a marketing-mixnek mind a 4P elemét kombináltam a siker érdekében :) Cinkék, verebek, ökörszem és vörösbegy beköltözésére lehet számítani a fészkelőkasnál, szerintem nálunk itt is az első kettő játszik inkább.

Az egyik C típusú odút a kertünk hátuljában lévő pincelejáró ajtaja fölé szegeltünk ki úgy 2,5 méternyire az eresz alá, a falat - így az odút is - teljesen körbenövi a borostyán, talán ez tetszhet a potenciális lakóknak (főleg házi rozsdafarkú, esetleg kerti rozsdafarkú, barázdabillegető, vörösbegy, szürke légykapó). Annyira nem ideális szerintem a hely, mivel gyakran mászkálunk azon a környéken, de azért reménykedek. A másik C-típusú Nagymamámhoz került ki a raktárnak használt épület eresze alá, hasonló magasságba.

Végül, a D-típusú odú, amit seregély vagy búbosbanka számára helyeztünk ki (ez nem fatörzsből, hanem deszkákból készült), szintén Nagymamámnál lett kilógatva a kertben álló magas azonosítatlan fára (talán valami citrusféle) kb. 5 méter magasra. Azon a fán láttam a múltkor seregélyeket, ha esetleg visszajönnek majd, könnyen megtalálhatják. 

 Szombaton ráadásul, régóta először, ismét láttam búbos bankát a környéken :) A búbos banka kedvenc madaraim egyike, részben azért, mert kiskoromban gyakran láttam errefelé, és mindig azokra a szép nyarakra emlékeztet, amikor kint homokoztunk, játszottunk a szomszéd gyerekekkel egész nyáron. Akkor még sokkal nagyobb dzsindzsa volt a kertekben, a szomszédban disznót tartottak, és nekünk is voltak tyúkjaink, a környék is talán csendesebb volt. Azóta nem láttam a madarat, egészen mostanáig - érdekes, hogy 15 év után pont aznap került elő megint, amikor kiraktuk a neki való odút... persze nyilván nem ezért jött, de azért nagy meglepetés volt. Titokban éppen azért rendeltem D-típusú odút is, hogy hátha újra meg lehet telepíteni a környéken. Persze az is lehet, hogy mindvégig ott volt, csak nem figyeltem fel rá, bár az elmúlt napokban elég feltűnő volt a jelenléte. Naponta többször is lehetett látni és hallani, amint a házunk előtti fán ülve hangosan pu-pu-puzik, vagy elrepül a kert felett. Csak reménykedni tudok, hogy nem csak látogatóba jött, hanem esetleg költ(ött) is valahol a környéken. A legboldogabb persze akkor lennék, ha éppen a mi odúnkat szemelné ki magának, de persze erre elég minimális az esély. Úgy általában nem sok esély van arra, hogy bármelyik odúba beköltözik valaki még az idén, mivel ugye későn kerültek ki - azóta már eltelt egy hét, és semmi hír, bár nyilván nem azt vártam, hogy rögtön másnap mindegyiket elfoglalja valamilyen madárritkaság. De csodák azért még lehetnek :), ha meg nem, akkor majd jövőre lehet izgulni. Ha bármelyikről valami hírt kapok otthonról, azonnal megírom ide.

Madárodút egyébként lehet készíteni is, ha valaki nem olyan fakezű, mint én (magamat ismerve, tutira lefűrészeltem volna valamelyik ujjamat, vagy ilyesmi - ezért is rendeltem, plusz mert lusta is vagyok). Barkácstippekhez többek között ezen az oldalon, vagy itt lehet hozzájutni. Ha valaki inkább rendelni szeretne, innen elfogadható áron lehet odúk mellett csillió más hasznos és (szerintem) kevésbé hasznos madárvédelmi eszközt is beszerezni (én is innen rendeltem az odúkat), illetve kisebb választékkal ott van még az MME webboltja is. Egyéb oldalak a témáról: http://madarodu.lap.hu/ és http://www.odu.mme.hu/.

Címkék: debrecen otthon madarak odú  |   | Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://csikosfeju.blog.hu/api/trackback/id/tr882850248

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása